Розбираємо поширені міфи.
Кажуть, що на закріплення звички йде три тижні. І за цей час можна стати новою, можливо, більш здоровою версією себе. Але яку звичку обрати? Може, варто випивати склянку води натщесерце кожного ранку? Чи дійсно це допоможе почуватися більш здоровим або завдасть шкоди, інформує Ukr.Media.
Кілька слів про воду
Про користь води сказано багато — лікарями, дієтологами, нутриціологами. Але ми ще раз розповімо, навіщо вона потрібна організму людини.
Вода необхідна для реакцій, що відбуваються в кожній клітині тіла, важлива для терморегуляції, транспорту поживних речовин.
Вода — важливий компонент слизових оболонок і мастил, яких багато в нашому тілі.
Нестача води в організмі може обернутися проблемами з колінами та суглобами, появою набряків, головними болями, сухістю шкіри.
Загалом, надходження рідини в організм надзвичайно важливе. Критична нестача виражається в зневодненні — стані, яке за певних умов може виявитися летальним.
Вода натщесерце: яка користь
Деякі прихильники здорового способу життя пропонують пити воду натщесерце — невдовзі після пробудження до приймання їжі. Очікується, що цей ритуал допоможе прокинутися, активізувати метаболізм, поліпшити травлення, знизити вагу і принести іншу користь організму. Але чи так це і чи не може така процедура завдати шкоди? Розберемося з найбільш популярними твердженнями.
Зниження ваги: частково правда
Вода вранці і взагалі до будь-якого приймання їжі допомагає з'їдати менше, знижує кількість споживаних калорій, а отже, буде корисна для тих, хто планує схуднути.
Наукові дослідження показали, що склянка води перед вживанням їжі дійсно може забезпечити відчуття ситості і заповненості шлунка, дещо знизити апетит. Але для досягнення такого ефекту необов'язково пити воду натщесерце.
Так, знизити споживання калорій за рахунок ситості вдалося в різних експериментах: в одному учасники пили воду перед сніданком, в іншому — в середині дня перед обідом.
Вчені підрахували, що півтора літра води на день не тільки допомагають менше їсти, але й збільшують кількість спалюваних калорій — 48 додаткових ккал щодня на кожні 1,5 літра. Здається, що це не так вже й багато, але за рік таким чином можна спалити на 17 500 ккал більше, що еквівалентно приблизно 2,5 кг, від яких можна позбутися без особливих зусиль. Але, знову ж таки, пити воду натщесерце зовсім не обов'язково.
Прискорення метаболізму: міф, ефект сумнівний
Інше популярне твердження стосується поширеної точки зору, що холодна вода вранці здатна активізувати обмін речовин, "налаштувати" його на ефективне спалювання калорій і жирових запасів. І вона набагато краща за теплу.
Дійсно, деякі дослідження цей факт підтверджують: в одній такій роботі випита крижана вода на 4,5% збільшувала кількість спалюваних калорій.
Це, звичайно, краще, ніж нічого, але результат не можна назвати вражаючим, а тому пити холодну воду для активізації метаболізму вчені все ж не радять.
Виведення токсинів: міф
Ще одна причина, через яку люди вирішують пити воду натщесерце вранці, — виведення токсинів, шлаків і очищення організму.
Почнемо з того, що ніяких шлаків в організмі виявити досі не вдалося. Це не більше, ніж поширений міф, спекуляція на якому дозволяє заробляти на довірливих покупцях знову і знову. Процедури для виведення шлаків не просто марні, але в деяких випадках, якщо йдеться про клізми або гідроколонотерапію, можуть виявитися шкідливими і небезпечними.
Але повернемося до води. Якщо оперувати іншими термінами — біологічними і науковими, то вода важлива для нормального функціонування нирок і всієї системи виділення і травлення.
Нестача рідини в організмі може спровокувати порушення роботи цих органів і призвести, наприклад, до запорів або набряків. Але і в цьому випадку важливе споживання рідини протягом дня, а не її вживання саме вранці до основного приймання їжі.
Підведемо підсумок
Правильний питний режим важливий і потрібний для нормальної роботи організму, гарного самопочуття і зовнішнього вигляду людини. Склянка води вранці натщесерце не завдасть шкоди, але чекати від неї вражаючої користі теж не варто.
Вченим досі не вдалося виявити якогось ефекту саме від води на голодний шлунок, хоча з її користю в принципі ніхто не сперечається.
Залиште відповідь