Ілюстративне фото/автор Ольга Вікарчук
Військовослужбовець 113 бригади Сил ТрО із позивним «Бродяга» у 2015 році брав участь в АТО. З 2022 року знову на службі. Нині виконує обов’язки командира мінометної батареї.
Чому у 2024 році завдання на фронті виконувати стало важче, ніж у 2022-му? Які шкільні предмети треба «підтягнути», якщо хочеш стати справжнім мінометником? Та в чому переваги FPV-дрона перед мінометом?
Про це «Бродяга» розповів нашому кореспонденту:
За добу розрахунку іноді доводиться до 800 кг переносити
«Сам я з Харківщини. У 2015 році був на строковій службі, потім брав участь в АТО. Звільнився, працював у нафтогазовій галузі.
28 лютого 2022 року я прийшов до ТЦК. І досі в ЗСУ. Коли йшов до армії, доньці було 2 роки, тепер їй уже 5.
На строковій службі був мінометником, тепер — так само. Бо в нинішньому підрозділі дізнались про мій досвід. Спочатку поставили на посаду командира мінометного розрахунку. Проявив себе з кращого боку. Згодом став головним сержантом мінометної батареї. А на даний час я тимчасовий виконувач обов’язків командира батареї.
Тим хлопцям, які планують теж стати мінометниками, хочу сказати, що тут дуже важливі два моменти: математика і «фізуха».
Чому фізична підготовка важлива? Бо, наприклад, міномет 120-го калібру важить близько 350 кілограмів. Одна міна важить від 12,5 до 16,5 кг. От і рахуйте… Загалом за добу розрахунку іноді доводиться десь до 800 кілограмів переносити.
Буває, що треба до визначеного квадрата вийти, і, окрім міномета, із собою боєкомплект взяти. А це не 5 мін, а хоча б 15. І це все треба тягнути, наприклад, півтори кілометра, щоб вийти на точку, за 5 хвилин відпрацювати, зібратися і знову назад бігти.
Щодо точних наук, то вони потрібні командиру мінометного розрахунку, навіднику, тому що ці люди працюють із цифрами, координатами.
Важливо також, щоб люди у розрахунку розуміли одне одного, поважали. Як командир, я слухав і чув кожного зі свого розрахунку. Мабуть, тому ми й виконували добре всі поставлені завдання.
Я завжди відстоював свою точку зору. Можливо, через це побратими поважали мене. І я за своїх хлопців завжди горою стояв.
Дещо змінились наші цілі: до скупчень піхоти, стаціонарних позицій додались точки вильоту ворожих дронів
Зараз набагато важче працювати, ніж у 2022-му. Не дуже себе почуваєш у безпеці: небо кишить ворожими дронами. Не завжди вдається вийти з укриття, щоб відпрацювати. Технології йдуть вперед, і тому стає все складніше і складніше.
…Взагалі, якщо говорити, про артилерію та FPV-дрони, то дрон б’є точніше, ціль можна швидше вразити. Особливо, якщо мова про рухомі цілі або про не пристріляні точки.
Якщо ж казати про швидкострільність, то, звісно, наприклад, міномет швидше випустить 5 мін, ніж це робитиме дрон. Також, якщо казати про масштаби руйнувань, то від пострілу нашого міномета 120-го калібру руйнувань на позиції ворога точно більше, ніж від того, що заподіє дрон.
Якщо порівняти з початком широкомасштабного вторгнення, то дещо змінились наші цілі: до скупчень піхоти, стаціонарних позицій додались точки вильоту ворожих дронів. Цього раніше не було.
…Якщо казати, як змінилась роль сержантів у війську, порівнюючи з 2014 роком, то змінилась сильно. Нині від сержантів багато чого залежить, але й відповідальності додалося.
І я, як сержант, керуючи підрозділом, на перше місце ставлю справедливість: як відносно себе, так і щодо своїх хлопців”.
Євген Проворний
Кореспондент АрміяInform
Залиште відповідь