Філософія кохання: якою буває любов

Безглуздо думати, що існує один єдино надійний спосіб любові.

Любов буває різною. Безглуздо думати, що існує один єдино надійний спосіб любові, який рухає всіма. Скільки людей — стільки і видів почуттів, на які накладають відбиток особистий досвід, світогляд, характер і об'єктивна ситуація, що складається між закоханими. У цій статті розкриємо види любові, про які говорили ще древні греки, описуючи багатогранність людської душі. Зможете відшукати себе?

Людус — споживча любов

У таких стосунках між партнерами немає справжньої близькості, тільки бажання взяти своє. Наприклад, інтимну близькість, емоції, спортивний трофей. Сама по собі людина не має наміру щось вкладати, розділяти переживання і відповідальність. Вона хоче гратися, насолоджуватися увагою, свободою і розгораючими пристрастями. Любов при такому розкладі поверхнева, людям подобається відчуття азарту, передчуття нового, галочка в черговому списку перемог. Але, як тільки результат буде досягнуто, вони перейдуть на новий об'єкт фантазій, інформує Ukr.Media.

Манія — кохання як залежність

На ранній стадії присутній у багатьох романтичних стосунках. Загроза починається тоді, коли одержимість партнером затягується не на жарт. Така любов деструктивно впливає на всіх учасників, тому що будується на бажанні володіти і контролювати. У підсумку почуття засмоктують у вир, змушують страждати, мучитися, відмовлятися від себе, жити в постійній напрузі. Один відчуває тиск і тікає. Інший переслідує з усією пристрастю, втрачаючи себе, страждаючи ревнощами. Така любов руйнівна і нагадує відносини між мучителем і мазохістом.

Ерос — пристрасна закоханість

Тут діють схожі механізми, що і при манії, але без негативного акценту — любов взаємна, закоханим хочеться володіти один одним, насолоджуватися радощами інтимної близькості, ідеалізуючи стосунки. Саме з ероса часто народжуються сім'ї: потяг такий сильний, що хочеться постійно бути поруч, гладити один одного, ніжитися в променях любові. І партнери біжать під вінець, щоб увічнити ці почуття. На жаль, з роками ерос видихається, спотикаючись об дітей, побут, життєві кризи та спливаючу недосконалість партнера. Правда, деякі примудряються пронести пристрасть через довгі роки стосунків.

Агапе — любов безкорислива

Цей вид любові найнаочніше можна побачити між матір'ю та дитиною, коли дорослий любить своє чадо всім серцем, мириться з його недосконалістю, віддаючи йому всю свою ніжність, тепло і турботу. На жаль, у стосунках між чоловіком і жінкою агапе може мати й негативні наслідки — перекис енергій «даю» і «отримую». Коли закоханий так відданий половинці, що готовий піти заради її щастя на будь-які жертви: все прощати, все приймати, бути вічним донором і опорою, плюючи на себе самого. Це погано, тому що це виснажує стосунки, той. хто дає, швидко видихається, постійно прогинається, втрачає кордони. Але в любові важливий двосторонній обмін енергіями та збереження індивідуальності кожного партнера.

Сторге — любов, заснована на почутті боргу

У таких стосунках немає романтики або тваринної пристрасті. Просто дві людини так довго були разом, стільки всього пережили, що стали частиною один одного, «зрослися корінням». Вони разом складають налагоджений механізм, де у кожного своя роль і велика частка відповідальності. Вони порвуть за свою сім'ю кожного, тому що є продовженням один одного. І нехай їх життя не кипить емоціями, почуття обов'язку не дозволить зрадити партнера, навіть якщо ці двоє не вибирали одне одного, навіть якщо вони не відповідають ідеалам. Обіцянка бути разом у горі та радості важливіша будь-яких емоцій.

Філія — дружня любов

А хто сказав, що може об'єднувати тільки пристрасть або почуття обов'язку? Часом людям так цікаво разом, говорити та мовчати, вивчати світ, творити — що більшого й не потрібно. У таких стосунках немає фізичного потягу (або він був, але з роками затих). Зате є гармонія душ, рівноправність думок, поділ інтересів. Партнерам просто подобається бути разом, слухати музику, дивитися кіно, ходити в походи, виховувати дітей, займатися побутом, діяти в команді. У них однакове ставлення до життя. Тому в партнерстві вони отримують підтримку своїм ідеям, поглядам і проектам.

Прагма — раціональна любов

Цей тип кохання виходить, коли люди шукають комфортних стосунків. Але не задля фінансової вигоди (хоча і не без цього), а щоб зустріти союзника, з яким можна впевнено йти по життю. У такій парі не так цінна любов, як збіг поглядів, рольових моделей, світогляду в цілому. Щоб обоє дивилися на життя в одному напрямку і не знецінювали досягнень один одного. Вона — домогосподарка, він — годувальник. І кожен виконує свою роль. Це важлива якість, адже без прагми у подружжя не буде розуміння. Наприклад, чому він не хоче дітей, а вона хоче, чому вона проводить весь час на кухні, а не подорожує разом з ним гірськими преріями; навіщо він витрачає останні гроші на розвиток замість того, щоб вкладати в сім'ю? Без збігу у поглядах починається критика, сварки, осуд — і родина швидко стає нещасною.

Як бачимо, типів любові маса, кожен вибирає щось своє відповідно до цінностей, віком, досвідом. Але краще всього чергувати одне з іншим, не доводячи до крайнощів якусь одну ідею, розвиваючи й пристрасть, і дружбу, і флірт, і відповідальність.

Відносини багатогранні, не замикайте себе в одній ролі, інакше швидко втомитеся. А ще пам'ятайте: важлива не тільки любов до коханої людини, але і до себе самого

Джерело