Чому горили сильніші за чемпіонів світу, адже вони півдня сплять та не тренуються

Як їм вдається бути настільки сильними.

Звичайна горила втричі сильніша за чемпіона світу з важкої атлетики серед людей. При цьому горили більшість часу сплять, їдять і взагалі не тренуються. Як же їм вдається бути настільки фантастично сильними, причому — стрункими і підтягнутими? І чи можливо якось активувати такий механізм у людей, інформує Ukr.Media.

Самці горили сягають 175 см у висоту і важать більше 150 кг. Давайте трохи поговоримо про те, як розподілені ці кілограми.

Головним візуальним показником міцної статури є ширина плечей.

Середня ширина плечей дорослого чоловіка становить 23% від його зросту. Це означає, що для чоловіка зростом 165 см нормальна ширина плечей буде 38 см, а при зрості 190 см — 45 см. У людей які займаються силовими видами спорту, невелика прибавка в ширині цілком логічна (при зрості 193 см ширина плечей буде трохи більшою — 57 см).

Але все це абсолютно несерйозно якщо порівнювати з горилою, у якої при зрості 175 см ширина плечей — трохи більше метра!

Наскільки сильні горили

Натураліст Джордж Голдсміт розповідає, що під час своєї подорожі до Африки бачив, як горили легко з коренем виривають дерева середнього розміру.

За даними екологів національного парку Руанди — Лісу Нюнгве — горили спокійно можуть підняти предмет масою 400 кг. І з напругою — 800 кг.

Звернемо вашу увагу. Не виштовхнути лежачи штангу в комфортних умовах. Не зробити станову тягу. А саме підняти нагору. Для порівняння, можна подивитися на важкоатлетів. У вправі «поштовх» за кілька етапів атлет піднімає штангу нагору.

Нині рекорд належить грузинському важкоатлету. На чемпіонаті світу у 2019 році 26-річний Лаша Талахадзе взяв у поштовху 264 кг. За габаритами Лаша перевершує самця горили — його зріст 197 см, а вага 160 кг.

Виходить, що проста горила по силі значно перевершує атлета, який з юності тренувався. Звідки ж у них така гігантська сила, причому без будь-яких тренувань та тягання тягарів?

Мавпи залишаються здоровими за низького рівня активності. Вони можуть спати по 10 годин на день. Потім поглинати їжу кілька годин поспіль і знову вирушають полежати. Навіть у неволі вони залишаються напрочуд здоровими та стрункими за таких низьких рівнів фізичної активності. У горил дуже рідко спостерігаються захворювання серця або діабет.

Звідки у горили м'язи, якщо вони травоїдні

Перше правило харчування справжнього хитавиця — їж багато білка. Це допоможе відновлюватись та побудувати мускулатуру.

І найпопулярніші продукти у шанувальників залізного спорту, це яйця, курячі грудки, яловичина, молочний протеїн. Але горили нічого цього не їдять, як вони будують свої м'язи?

Еволюція подарувала їм інший механізм. Горили можуть перетравлювати целюлозу. А значить вони вичавлюють максимум із рослинних волокон, що не можуть люди-вегетаріанці. Білки в рослинах є, нехай і меншою мірою, але травна система людини набагато гірше засвоює їх.

І їдять вони не лише фрукти, а й міцний бамбук. Та й горили не повністю травоїдні — вони їдять комах та їхні личинки, які багаті на білок. Та й проти дрібних тварин нічого не мають.

У всьому «винна» еволюція

Фізичні характеристики закріплюються в еволюції, коли це допомагає або добути їжу, або захиститися. Все зайве поступово сягає небуття. Тому в людини почав розвиватися мозок, що давав очевидні еволюційні переваги. А мозок потребує дуже багато харчування. Маса мозку лише 2% від усього тіла. А енергії вимагає до 20% від усього, що вживає людина.

Коли людина навчилася використовувати підручні засоби, вона змогла отримувати куди більший видобуток. І перемагати ворогів. А отже, дуже міцні м'язи вже не були потрібні для виживання.

Тому в нашому розвитку витривалість була важливіша за силу. У нас більше червоних кров'яних тілець, які переносять кисень. Тому ми можемо пересуватися на набагато більші відстані.

Як добре відомо будь-якому хитавицю, наші м'язи складаються з м'язових волокон різних типів. Одні — звані швидкі волокна — дають максимальну силу при скороченні. Інший тип волокон заточений на кисневий енергообмін та відповідає за витривалість. Так, але за рахунок різниці в типах волокон, сила рук шимпанзе в півтора раза вища за людську в розрахунку на 1 кг м'язів.

Велике значення мають і важелі. У горили інакше м'язи кріпляться до кісток і це допомагає розвинути більшу силу. Натомість виникають проблеми з точністю рухів та моторикою. Так точно кинути камінь, як людина, горила не зможе.

Що ж, якщо горилам природа дає силу за умовчанням, у людини це керований процес. Під час фізичних навантажень у людини вивільняється значно більше ендорфінів, ніж у інших приматів. Так природа навчила нагороджувати людину за схильність до вправ.

До речі, спосіб життя у бодібілдерів і важкоатлетів набагато ближчий до того, як поводяться горили. А саме — невеликий період навантаження (тренування по 1-2 години) і потім більший відпочинок. Більше сну та більше їжі.

Що стосується жиру — так, людина через особливості метаболізму накопичує його куди швидше ніж горила. Але 40 тис. років тому це дозволило нашим предкам розселитися по всій Північній півкулі. Освоїти Європу і навіть закріпитись у холодній Скандинавії.

Джерело